top of page
IMG_2182.JPG
IMG_2142.JPG

כיפות המסגד

במסגד 82 כיפות  

במסגד שייח זאיד יש 82 כיפות הגודל שונה אך אוסף הכיפות המעטר את המסגד מעניק לו את יופיו המרהיב. הכיפה הגדולה ביותר מונחת על גג אולם התפילה הראשי. המרכיבים את הכיפות בנויים מכיסוי שיש לבן וכותרת עשויה זכוכית מוזהבת. אזורי הטהרה של הגברים והנשים מכוסות 14 כיפות זכוכית ירוקות המשולבות בגג אזור הטהרה.היפה בכיפות אלו שהן משולבות להפליא אל הגן האיסלמי שמעליהן.
גובה הכיפה בחלק המרכזי של המסגד מגיע ל-85 מ' והכיפות הנלוות גובהן 32 מ'

misgad 2.jpg

מינרטים צריחים

ארבעה צריחים במסגד אחד

המינרטים במסגד שייח' זאיד גובהם 106 מ' כל אחד והם נותנים מסגרת לפנים המסגד. המינרט משמעותו רבה מאוד בבניית מסגד למרות שלא חובה לבנות מינרט במסגד. מטרתו לשמש מקום גבוה למואזין לקריאה למתפללים להתקבץ לתפילות השחר. 
במסגד שייח' זאיד המינרטים מחולקים לשלושה חלקים עיצוב שעושה את המינרטים למיוחדים. החלק התחתון (הבסיס) הוא מרובע, נותן ביטוי למינרט האנדלוסי מרוקאי.החלק האמצעי מתומן שנבנה במסגדים ממלוכיים והחלק העליון גליל כמובן מוכר מהתקופה העותומאנית.בראש המינרט כתר זכוכית מצופה זהב מתקופת הפאטימים.

IMG_2202.JPG

      המסגד

נבנה בין השנים 1996-2007 11 שנים

מסגד שייח' זאיד נבנה בעיר הבירה אבו דהאבי והוא "פאר היצירה המוסלמית" 11שנים של בניה מדוקדקת ומרהיבה לקח לאלפיים עובדים לבנות מסגד מהמפוארים בעולם שהוא גאוות האמירויות בכלל ואבו דהאבי בפרט. בצידו הוקדשה פינה קטנה לחלקת הקבר של הכוח המניע של איחוד האמירויות והיה נשיאה הראשון שייח' זאיד בן סולטן אל נהיאן שנפטר בשנת 2004 בתפילות שישי ובחגים המסגד מכיל מקומות ללמעלה מ 40 אלף מתפללים.
בימי שבת עד חמישי מהשעה 09:00-22:00
בימי שישי מהשעה 16:30-22:00

המסגד נסגר אחרי הכניסה האחרונה 21:30
המסגד סגור בימי שישי בכל חודש הרמדאן.

להזמנת בקור לחץ כאן

כללי התנהגות
גברים ונשים יש להגיע בלבוש צנוע, כיסוי לכתפיים
בזמן הביקור יש לשמור על שקט תרבותי.
אין לגעת בקירות, בחפצים ובמיוחד
לא בספרי קוראן.
יש להישמע לצוות העובדים והשומרים במקום
Chandeliers.jpg

    נברשות

במסגד 82 כיפות  

במסגד ישנן עשרות נברשות בגדלים ובצורו שונות. 7 מהן בחלקי המסגד הפנימיים הן מתוצרת "פוסטינג" מינכן, גרמניה. הנברשות מעטרות את המסגד בחלקיו הפנמיים ובמבואות שלו. ההשקע בהן נראית רבה מאוד. נברשות בצורות צמחים ומוטיבים ערבסקיים. הנברשת הגדולה נמצאת באולם התפילה המרכזי. היא אחת הגדולות בעולם ושוקלת 12 טון. באותו אולם שתי נברשות דומות שכל אחת מהן שוקלת 8 טון. 4 נברשות בגוון כחול נמצאות במבואה אל הכניסה הראשית למסגד
הגדולה בהן שוקלת 2 טון. כל הנברשות במסגד מיוצרות מפלדת אל-חלד ומפליז מצופה זהב.נעשה שיממוש ב- 40 ק"ג זהב כמו לוחיות זכוכית משובצת בגבישים של סברובסקי שעיטרו את כל הנברשות.

tomb zayed 2.jpg

       הקבר

אסור לצלם את הקבר

קברו של שייח' זאיד בין אל סולטן אל נהיאן. נמצא במתחם המסגד במרחק 25-30 מ' ממנו. לרוב לא ניתן להגיע לשם האזור סגור בגדרות ובשומרים. מבנה בעל 3 כיפות אחת גדולה ושתי כיפות קטנות. המקום נועד לביקורי מיחסים אין עליה לרגל. לפני סיום ביקורי במקום, בעזרת שומר חביב ובחסות החשיכה צפיתי בו ממרחק נגיעה. שייח' זאיד נפטר בשנת 2004 המבנה משמש לטכסים ולאולם קבלת פנים למנהיגים ולאנשים חשובים. השייח' אינו קבור בתוך המבנה אל בחצר הגדולה המוקפת חומת קשתות שמעוטרות בסורגים. במרכז החצר נמצא הקבר פשוט סרגלי שיש רגילים שהכיסוי שלו אבן חול אדמה רגיל. כמובן שצילום הקבר עצמו הוא אסור בתכלית האיסור.

 

 

 

IMG_2149.JPG

העמודים

1096 עמודים נושאים את המסגד

מכלול העמודים במסגד מחולק לשניים העמודים בחלק החיצוני ומאידך העמודים בחלקו הפנימי. אלפי עמודים מחלקים את אגפי האורך והרוחב של המסגד. כולם עשויים שיש לבן משובצים באבנים יקרות כמו לאפיס, לזולי, אגת אדומה, אמטיס וחרס. המוטיב בעיצוב של עץ הדקל שולט בעמודים. את הכותרת של העמודים מעטרים בצורת עץ דקל מאלומיניום בצבע זהוב. אומנות שפעלה בשיבוץ בעמודים נלקחה מאיטליה של המאה ה-16 שנקראה "פייטרה דורא" הדוגמא הטובה של עיצוב זה היא מה "טאג' מאהל" הודו.
באולם התפילה המרכזי 96 עמודים עשויים משיש לבן טהור מעוטר בגפנים של "אם הפנינה". בניגוד לעמודים החיצוניים שבנויים בטורים, בפנים המסגד העמודים הם בקבוצות של ארבע המחזקות את הקשתות שמעליהם.

IMG_1649.JPG

    נברשות

במסגד 82 כיפות  

שטיחים במסגד שייח' זאיד יש לרוב. עוצבו ע"י אומן השטיחים עלי חאליקי מאירן. השטיח הגדול במסגד עשוי בעיקר מצמר איכותי ומשקלו 35 טון. יש בו 2 מיליאר ומאתיים שישים ושמונה קשרים בעבודה רציפה של שנתיים.

התאורה החיצונית של המסגד נועדה לשקף את המסגד בשילוב עם אור הירח. המקומיים ימליצו לכם לביקור את שעת הדמדומים בשעה הזאת המסגד נראה במיטבו.

הוא תוכנן ע"י האדריכל הסורי יוסף עבדלקי  
ישנה ספריה לכתבי קודש, מדעים, צוויליזציה, קליגרפיה, אומנויות ומטבעות עשרות אלפי ספרים.  
בשנת 2013 ביקרה במסגד הזמרת האמריקאית ריהנה והצטלמה על רק המסגד. האמירתים ראו במהלך זה פגיעה בכבוד המסגד והיא סולקה משם.  

minbar11.jpg

מיהראב / מנבר

האזור הקדוש במסגד כולו

המיהראב במסגד הינה גומחת התפילה אליה נכנס האימאם שמתפלל בציבור והוא הנקודה החשובה במסגד. היא גם נקוד הכוון לכעבה במכה. (11 מעלות דרומית מערבית) הישוו בקוראן הקדוש את המיהראב לגן העדן (סורת מוחמד 15).הקוראן מדמה את המיהראב שמסביבו נהרות רבין ונהר אחד של חל ודבש. במסגד שייח' זאיד כמו במסגדים רבים המיהראב הוא תא קטן בצורת חצי עיגול (כדי שישמעו אותו) שאליו נכנס האימאם. העיצוב המקיף את המיהראב מוזהב ברובו והוא מרשים ביותר. בסמוך לו "המנבר" תא גדול לנשיאת נאומים מפי דרשנים. בעל 7 מדרגות על שבעת הרקעים. הוא כולל עיטורים פרחוניים המגולפים בעץ ארז ואבן פנינה. הכיפה שמכסה את המנבר עשויה זכוכית ומקושטת בזהב לבן.

IMG_2138.JPG

החצר (סהאן)

חוץ המסגד לא פחות יפה מהפנים שלו

החצר במסגדים משמש להרחבת שטח המסגד ולהעצמתו. במסגד שייח' זאיד תשומת הלב שניתנה לחצר מעבר לכל פרופורציה ולא בכדי. גנים שמקיפים את המסגד מתוכם מציצים כיפות שמכסים את אזורי הטהרה של הנשים והגברים. רחבות ענקיות שיכולות להכיל עד 31.000 מתפללים נוספים מחוץ למסגד עצמו. תפילות גדולות כאלה מתקיימות בחגים וברמדאן. רחבות אלה בלבד פרושים על שטח של 17.400 מ"ר מרוצפים בפסיפסים ענקיים של שיש. לרוב פרחוניים, את האיורים עיצב האומן הבריטי "קווין דין" מיני פרחים הגדלים במזרח התיכון כגון : הצבעוני, השושן והאיריס שידוע בשימושו בארכיטקטורה המוסלמית לרוב.

bottom of page