Fujairah 2.jpg

Al Fujairah

אל פוג'אירה

Al Fujairah

אל פוג'אירה

חינוך בפוג'אירה

אוניברסיטת פוג'אירה

החינוך בפוג'אירה בראש סדר העדיפויות. מגנים לגיל הרך עבור דרך בתי ספר יסודיים, תיכוניים ועד אוניברסיטאות וכללות. עד כיתה שישית החינוך חובה. פרט למוסדות לימוד פרטיים החינו באמירויות חינם. אוניברסיטת פוג'אירה (בתמונה) מונה  1200 סטודנטים איכותי מאוד בעלת סביבת לימוד מעולה ומתקני הכשרה. האוניברסיטה היא פרטית אך נתמכת ע"י השלטונות נחנכה ביוני 2016 במעמד שליט פוג'אירה שייח' חמאד בן מוחמד אל שארקי שגם נבחר לשמש כחבר המועצה העליונה. עד אז שימשה כמרכז למדע ותרבות. המקצועות הנלמדים בה מחד עיוניים תואר ראשון במנהל עסקים ומשבי אנוש והשני, טכנולוגי "אבטחת רשת ומסחר אלקטרוני. בעתיד הקרוב יוכנסו לימודי הנדסה, כלכלה ושירות סוציאלי.

פוג'אירה הסטוריה

כפר המורשת של פוג'אירה

מלפני 3000 שנה המקום היה כפר דייגים קטן. המקום היחידי באמירויות שחופו על המפרץ הפרסי שנשלט בזמנו ע"י אמפריה ימית שנקראה "מוסקט".

השרקיין ישבו שנים במבצר "ביטנא" ובוודי "האם ששימש ציר מסחרי באזור. עד 1901 עת הכריז חאמד בן עבדאללה אל שארקי על עצמאות פוג'אירה. באותו העת, היא היתה סה"כ 150 בתים ו- 3.000 עצי תמר. בסיוע האימפריה של מוסקט הוכרה ההכרזה על עצמאות פוג'אירה. עד 1952 הבריטים סירבו לקבל את הכרזת העצמאות של פוג'אירה. בשנה זו נכנסו מנהיגי פוג'אירה לאמנה  עם הבריטים מהסיבה הפשוטה, חברת חיפושי הנפט הבריטית ביקשה מנהיג מוכר כדי להתחיל חיפושים של נפט באזור ואז הבריטים הכירו בפוג'אירה כאמירות. ב-2 לדצמבר 1971 מצטרפת פוג'אירה לאיחוד האמירויות הערביות.

אמיר פוג'אירה

מוחמד בן אחמד בן מוחמד אל שארק'י

נולד ב- 25 בספטמבר 1948 כבן לאביו מוחמד בן אחמד אל שארקי ולאימו פטימה מכה לבית נויימי, שהיתה נסיכת האמירות של עג'מאן. למד אנגלית שנתיים עד 1971 בבריטניה. ב-1971 אף מונה לממונה על החקלאות והדייג באמירות פוג'אירה. בשנת 1974 נפטר אביו ומוחמד ירש אותו כשהוא בן 26 בלבד. הוא מכהן עד היום כשליט האמירות של פוג'אירה. בגלל לימודי השפה האנגלית על בוריה, הוא נבחר לייצג את האמירויות בכל המפגשים הדיפלומטיים בעולם. ידוע כנואם מבריק שאנגלית ובערבית. הידק את קשריו עם משפחת אל נהיאן השלטת מאבו דאבי. נשוי לשייחה פטימה אלמכתום ולהם שישה ילדים. נסיך הכתר יליד 1986 מוחמד בן חמאד בן מוחמד אל שארק'י.

אל פוג'אירה
האמירות החמישית בגודלה באמירויות
שטח המטרופולין שלה 1.166 קמ"ר (1.5%)
מספר תושביה 152.000 תושבים (1.6%)
האמיר של פוג'אירה מוחמד בן אחמד בן מוחמד אל שארק'י

מוזיאון פוג'אירה

ביצת יען במוזיאון 2500 לפנה"ס

המוזיאון נפתח בשנת 1991 והמוצג בו מחד ממצאים ארכיאולוגים של מההיסטוריה של פוג'אירה ומאידך אורח החיים והמסורות של פוג'אירה. חפצים מהעיסוקים המקומיים כגון : דייג, חקלאות, קרמיקה וחרס וטקסטיל. אולם נוסף למורשת מציג כלי נשק ותלבושות. פינה המציגה שוק ותבלינים. ב-1998 הוקמה המלחקה למורשת ועתיקות שהרחיבה את המוזיאון לשני אולמות גדולים לעתיקות ושלושה אולמות להנצחת המורשת. המוצג שמעטר את המוזיאון היא "ביצת יען שמתוארכת 2500 לפני הספירה. המוזיאון פעיל יותר בחודשים אוקטובר עד מרץ לרוב מגיעים תיירים לבקר. בשבוע פוקדים את המוזיאון כ- 800 מבקרים
שעות הפתיחה : א-ה 08:30-13:30 בוקר
אחה"צ            :        16:30-18:30
יום שישי         :        14:30-18:30 מחיר הכניסה 5 דרהאם

מסגד שייח' זאיד 

המסגד השני בגודלו אחרי אבו דהאבי

המסגד המרכזי בפוג'אירה. הוא המסגד השני בגודלו בכל האמירויות, גם אם מבט מבחוץ הוא נראה דומה למסגד באבו דהאבי הם שונים מאוד. פתיחת המסגד היתה בשנת 2015. שטחו 39.000 מ"ר ויכול להכיל 28.000 מתפללים יש לו 65 כיפות. סגנון הארכיטקטוני שלו משולב "עותומאני" ו- "מורי". מבחוץ הוא דומה למסגד הכחול באיסטנבול ששת המינרטים שבו דומים למינרט העותומאני גובהם 80-100 מ'. הפנים של המסגד נוטה במוטיבים של הסגנון המורי מהמאה ה-12 כמו קשתות הפרסה והחללים בתוכו. ממולץ לבקר במסגד הוא יפה לאחר השיפוץ שעבר ב 2018 על הבניה פרש חסות שליט פוג'אירה חמאד בן מןחמד אל שארק'י לא זו בלבד, הוא ניהל את התפילה הראשונה שהתקיימה בו ב-2015. המסגד עלה לממשלה 210 מיליון דרהאם. הגנים מסביב למסגד לא פחות יפים מהמסגד עצמו.

מסגד אל בידייה

העתיק באמירויות עליה לרגל של תיירים

המסגד שהוא העתיק באמירויות ומושך אליו תיירים רבים, מיוחד מאוד בגלל צורתו המיוחדת. במחקר שקיימו האמירתים עם אוניברסיטת סידני אוסטרליה. העריכו שהמסגד נבנה במאה ה-15 קרוב לשנת 1440 לספירה. הוא בנוי מטין (חול ומים) ואבנים ללא כל תמיכות של עץ שהיה יכול לעזור בהערכת זמן הבניה ע"י תארוך הפחמן שבעץ. גודלו של המסגד 53 מ"ר התקרה נתמכת ע"י עמוד אחד שתומך בארבע כיפות סלליות ובחוץ ישנם שני צריחים. בפנים המהראב הפונה למכה וקשתות מעטרות אותו. חלונות קטנים בקירות כדי להכניס אוויר ואור. בגלל אופן הבניה והחומרים הוא משוחזר רבות כדי לשמרו. השחזור האחרון נעשה ב-10 אוקטובר 2018 .הביקור במסגד חוויה מיוחדת במינה מומלץ מאוד !

תיירות במיטבה בפוג'אירה

חוף אקעה

תיירות ברמה גבוהה חוף פסטורלי "אל אקעה".  פעילויות ימיות, צלילה מצנחים ומיטב האטרקציות בים מספר פארקים לא מבוטל לפעילות משפחתית. על כל הפעילויות 

                           לחץ כאן

האתר ערוך ומוגש ע"י מדריך הטיולים אזולאי יוסי

כל הזכויות שמורות ל - fly4fun ©נערך לאחרונה בשנת 2020

  • Twitter Clean